בחירת גרפולוג לפי נושא

 
שם
דוא"ל
טלפון
נושא
 

 
 

 

גרפולוגיה בלימוד עצמי

פורטל גרפולוגיה מזמין אותך להרשם ולקבל כל שבוע שיעור קצר בגרפולוגיה אל המייל שלך.

שם פרטי
שם משפחה
דואר אלקטרוני *
גרפולוג/ית?
 

   

איך לבחור גרפולוג מומחה?

כמו ברפואה או פסיכולוגיה, גם בגרפולוגיה נדרשת התמחות מקצועית. להלן סקירה של תחומי התמחות בגרפולוגיה ושל הניסיון וההכשרה הנדרשים מגרפולוג כדי להצטיין בתחומו.

ולסיום קישור לאינדקס הגרפולוגים האיכותיים.

מיון, גיוס עובדים חדשים ויועצי קידום קריירה

גרפולוג המתמחה בשיפור תהליכי קליטה של עובדים בארגונים וגרפלוגים היועצים לקידום קריירה זקוקים לשתי הכשרות: הכשרה גרפולוגית בסיסית כפי שהיא מוזכרת לעיל וכן ניסיון והבנה בתהליכי ארגוניים וגיוס עובדים בארגונים.

גרפולוג מוסמך אשר אינו בקיא בתהליכים ארגוניים וגיוס עובדים יוכל להעניק מידע רב על אודות מרכיבי האישיות של המועמד הכותב, אך כפי שידוע לנו היום, אין קשר ישיר ומוכח בין רמת האינטליגנציה של המועמד ובין הצלחתו בתפקיד. כלומר אין די בהערכת תכונות מצויינת כדי להגיע להתאמה המירבית של העובד לתפקידו הייחודי. הצלחה בתפקיד צריכה להיבחן בנוסף לכישוריי המועמד גם על פי התאמה לתרבות ארגונית, מוטיבציה של העובד ודרכי התגמול המתאימות לו, אבחון מיומנויות ניהוליות וקריטריונים נוספים.

טיפוח עובדים וקידום פנים ארגוני

בדומה לגיוס עובדים חדשים, ניתן לבחון בעזרת הגרפולוגיה שינויים פרסונליים מסוגים שונים בתוך הארגון כגון קידום לניהול או ניהול פרוייקטים ועוד. גם בנושא טיפוח עובדים בתוך הארגון מומלץ כי הגרפולוג המייעץ יהיה בנוסף על הכשרה גרפולוגית בסיסית ומלאה, בעל הכשרה או ניסיון בתהליכים ארגוניים כגון משאבי אנוש או יעוץ ארגוני. כדי להעריך את המוטיבציה של העובד, את ההתאמה לתרבות הארגונית או כישורי הניהול כפי שהם נדרשים בהתאמה לכל ארגון קיים צורך בהכשרה ארגונית נוספת והבנה ארגונית מעמיקה.

גרפולוגיה משפטית

גרפולוגים המוסמכים כגרפולוגים משפטיים עוסקים בהשוואה ובאיתור זיוף חתימות ובאיתור זיופים של כתבי יד. גרפולוגים אלו קבילים למתן עדות מומחה בבתי-משפט. גרפולוג משפטי נדרש להכשרה גרפולוגית בסיסית, בנוסף על כך, הסמכה מיוחדת בתחום גרפולוגיה משפטית והכרה מטעם בית המשפט.

פענוח ציורי ילדים

אבחון התפתחות וזיהוי בעיות אצל ילדים ברמות השונות מסייע להעריך מה חשוב לילד, מהן יכולותיו, מהם חששותיו, יחסו לאנשים שקרובים אליו ועוד.

פענוח ציורי ילדים נשען הן על גרפולוגיה והן על פסיכולוגיה התפתחותית ושילוב של שתי דיסיפלינות אלו יוצר כלי אבחוני יעיל ונגיש. לכן, כדי להתמחות בפענוח ציורי ילדים על הגרפולוג להשיג שתי הסמכות, הכשרה גרפולוגית בסיסית והסמכה בתחום הפסיכולוגיה ההתפתחותית. הסמכה כזו יכולה להיות הסמכה חינוכית אקדמית. בנוסף, מומלצת גם הסמכה בתחום האבחון והטיפול באמצעות אמנות.

גרפותרפיה

גרפולוג העוסק בגרפותרפיה נדרש להכשרה גרפולוגית בסיסית ובנוסף על כך הוא נדרש להסמכה נוספת בתחומי הטיפול או הפסיכולוגיה ברמה אקדמית ומוכרת. בגרפותרפיה, כמו בתחומים אחרים נדרש הגרפולוג לסיים הסמכה מעשית. הסמכה מעשית תינתן ע"י גרפותרפיסט מוסמך וותיק.

לסיכום - ראינו כי מגמת ההתמחות וההתמקצעות העולמית אינה פוסחת על תחום הגרפולוגיה. כיום נדרש כל גרפולוג לעבור בנוסף על הסמכה גרפולוגית מעמיקה ומבחנים ע"י אגודה מוכרת, גם השתלמות או הכשרה נוספת בתחום ההתמחות שבחר: יעוץ אישי, מקצועי, התפתחותי, טיפולי או משפטי. לפני שבוחרים גרפולוג, מומלץ לוודא כי בחרתם מומחה. בחירת המומחה עשויה להבטיח לכם כי קיבלתם את היעוץ האיכותי והמתאים ביותר עבורכם.

מעבר לאינדקס גרפולוגים

למאמרים נוספים בנושא בחירת גרפולוג:

בחירת גרפולוג מקצועי
בחירת גרפולוג מקצועי - מה חשוב לדעת ומה כדאי לבדוק לפני שפונים לגרפולוג.

(עדכון אחרון: 01/07/2012)