חתימה של אנאלפבית

 
שם
דוא"ל
טלפון
נושא
 

 
 

 

גרפולוגיה בלימוד עצמי

פורטל גרפולוגיה מזמין אותך להרשם ולקבל כל שבוע שיעור קצר בגרפולוגיה אל המייל שלך.

שם פרטי
שם משפחה
דואר אלקטרוני *
גרפולוג/ית?
 

   

מאת: קרן רווה

האם ייתכן שאדם שאינו יודע קרוא וכתוב יוכל לחתום על חוזה?

חקרתי את הנושא של חתימת אנלפביתים על מסמכים, לאחר שנבקשתי להביע דעתי בבית המשפט בסוגייה זו. מסקנותי היו כי בהחלט ייתכן מקרה בו אדם שאינו יודע קרוא וכתוב חותם על מסמך בחתימת שמו.

כתיבה, ציור וחתימה

גם אדם אשר לא למד מימיו קרוא וכתוב בצורה מסודרת, הרי שהוא יכול לצייר, להחזיק מכשיר כתיבה ולשרבט בעזרתו. באותו האופן בו ניתן לחקות צורה. לדוגמא, אם יתבקש אדם שאינו יודע קרוא וכתוב להעתיק צורת משולש שמצוייר לפניו, הוא יוכל לעשות זאת ללא בעייה מיוחדת.

באותו האופן, אדם אשר אינו יודע קרוא וכתוב יהיה מסוגל לכתוב את שמו כחתימה, אם ירצה ללמוד זאת. הוא יוכל לבקש מאדם אחר לכתוב את שמו, ובעזרת שינון ולמידה, להגיע לכך שיהיה מסוגל לצייר את שמו כפי שמופיע לפניו, גם אם אין לו הבנה פונטית של הכתוב, אלא מדובר בחיקוי פשוט לצורה.

ספרות מקצועית בנושא אנאלפביתיים

בספרות המקצועית קיימת התייחסות לכתב יד של אנאלפביתים. זוהי תופעה מוכרת וידועה בכל שפה, ונדונה לעומק בספר – HANDWRITING IDENTIFICATION: FACTS AND FUNDAMENTALS, ספר המהווה בסיס מדעי ואושיה בינלאומית בתחום זיהוי כתבי יד וזיוף מסמכים.

בפרק 56 העוסק בתופעה זו – what are the indicators of illiteracy"". הכותבים של ספר זה, רוי הובר ואיי.אמ.הדריקס, מביאים ומפרטים דרכים שונות לזהות כתב יד אשר בוצע על ידי אדם אשר אינו יודע קרוא וכתוב. מדובר בתופעה רחבה הרבה יותר משאנשים נוטים לחשוב.

ולכן, אין לשלול אפשרות כי חתימה מסויימת של אדם על מסמך בוצעה על ידי אדם אשר אינו יודע קרוא וכתוב. חתימה של אנאלפביתים היא למעשה "ציור", על סמך זכרונו כשהוא בעצם מעתיק צורות.

חתימה של אנאלפבית במשפט בישראל

גם המשפט בישראל נדרש לסוגיה זו בבית המשפט העליון בע"א 4138/09 – שם קבע בית המשפט העליון בראשות השופט סלים ג'ובראן כי לא קיימת חזקה כי אנאלפבית איננו מבין את המסמך עליו הוא חותם.

עוד הוסיף בעניין זה השופט עוזי פוגלמן, כי אין לקבל את גישת המשיבים שלפיה חתימתו של אדם שאינו יועד קרוא וכתוב היא פגומה ואינה מעידה על גמירת דעת אמיתית להתקשר בעסקה מחייבת.

לכן מסקנתי היא כי ייתכן מקרה בו אדם שאינו יודע קרוא וכתוב חותם על מסמך בחתימת שמו והמסמך הוא תקף מבחינה משפטית.

קרן רווה הינה גרפולוגית משפטית מומחית - מתן חוות דעת מומחה לבתי המשפט ולמשרדי עורכי דין.

נושאים נוספים שיכולים לעניין אותך בנושא חתימה וזיוף חתימות:

**אימות חתימה

**זיוף עצמי של חתימה

**גרפולוגיה משפטית

(עדכון אחרון: 07/11/2012)