כתב יד יפה

 
שם
דוא"ל
טלפון
נושא
 

 
 

 

גרפולוגיה בלימוד עצמי

פורטל גרפולוגיה מזמין אותך להרשם ולקבל כל שבוע שיעור קצר בגרפולוגיה אל המייל שלך.

שם פרטי
שם משפחה
דואר אלקטרוני *
גרפולוג/ית?
 

   

עצרו רגע לחשוב: מהו כתב יד יפה בעיניכם? תנסו לדמיין כתב כזה, איך הוא יראה?

מעוגל? מסולסל? קריא? מקושט? מינימליסטי? משהו אחר?

במאמר זה ננסה לבחון מהם האפיוניים שנתפסים בעיניינו כיפים יותר, כיצד הדבר משתקף באבחון גרפולוגי ונלמד גם על עצמנו: מה יפה בעינינו? יופי, כתב יד ומה שביניהם.

כתב יד יפה - התנסות עצמית

לפניכם שתי דוגמאות של כתב יד: א' ו-ב'. הביטו בהן ורשמו לעצמכם איזה כתב יפה יותר בעיניכם ומדוע.

א'

כתב יד תקני

ב'

גרפולוגיה

דוגמאת כתב היד הראשונה (א') היא דוגמא של "כתב תקן" לפיו לומדים ילדים לכתוב בכיתה א'. הכתב הוא מדוייק והוא אמור להיות הקריא ביותר שיכול להיות. הקריאות מתבטאת בכך שכל אות היא מובנת וברורה בפני עצמה ולא רק לפי ההקשר שבו היא מופיעה.נקודת המוצא באבחון גרפולוגי היא כי כתב היד נועד לתקשורת והקריאות בכתב היד היא בסיס לתקשרות בין אישית.

דוגמאת הכתב השני (ב'), היא דוגמא לכתב יד משולב.

הקישוט מתבטא בכך שהכותבת מוסיפה לאותיות קווים שאינם נדרשים לצורך קריאות והבנת הטקסט הכתוב באופן טוב יותר. הכוונה היא לדרך בה נכתבת האות צ' או האות ל' בשורה העליונה. יחד עם זאת ישנן גם אותיות הנכתבות באופן חסר בדרך מפושטת או מקופחת. פישוט של האות הוא כתיבה בדרך פשוטה יותר מאשר התקן ויחד עם זאת, בדרך שהיא ברורה לקורא, לדוגמא: האות ב' במילה "אגיב" בשורה הראשונה, האות ד' במילה "כיצד" בשורה הראשונה.

קיפוח אותיות הוא מצב שבו חלק משמעותי של האות לא נכתב והיא הופכת לפחות קריאה בהכרח. במצב זה לא ניתן לזהות כל אות בפני עצמה, אלא הקריאות נובעת מההקשר של האות בתוך המילה או המשפט, (אם ישנה בכלל קריאות). לדוגמא: האות ג' במילה "אגיב" בשורה הראשונה וגם השניה, האות י' במילה "וכיצד" בשורה הראשונה, או האות ת' במילה "בספונטניות" בשורה השניה.

השילוב שהכותבת בכתב היד השני (ב') יוצרת בין הקישוט וההפרזה באותיות מסויימות ובין הפשטה והקיפוח באותיות אחרות, יוצר מאזן שיכול להחשב אסתטי בעיני אנשים רבים, אך לא כולם.

האם יש כתב יד יפה?

התשובה לשאלה "מהו כתב יפה?" איננה מוחלטת. בדומה להעדר קנה מידה אחיד של יופי לפנים אנושיות, לבגדים או כל דבר אחר באופן מוחלט, כך הוא גם המצב ביחס לכתב היד: לא קיים סטנדרט יופי אחד קבוע ומוסכם. למרות העדר סטנדרט, ישנם כמה נתונים המשפיעים על היותו של כתב יד מוגדר כיפה יותר בעיני אנשים רבים. והם: קריאות, סימטריה באות, יחסים "סבירים" בין אותיות, מילים ושורות וכתב מעוגל (קשתות בכתב).

קריאות: האם הכתב קריא? בשונה מכתב מעוות, או כתב בו האותיות הופכות לקווים בלבד.

יחסים סבירים בין אותיות, מילים ושורות או במילים אחרות: סדר. האם ניתן להבחין במילים בתחום הכתיבה?, או האם הכתיבה היא מעין בליל אותיות מבולבל?

האם ניתן להבחין בשורות בכתב? בשונה מכתב בו כל כל אות מוצגת בנפרד, כל מילה נמצאת בהקשר אחר, ולא ניתן להבחין בשורות ביחס לקונטקסט הכללי.

ניתן לומר כי סדר בדרך כלל נחשב כאסתטי, אך אין מדובר בסדר מופתי קפדני מדי, אלא סדר טבעי והרמוני בו כל אות, מילה ושורה מקבלים ביטוי ביחס אחד לשני ולא אחד על חשבון האחר.

סימטריה באות – נחשבת אסתטית בדרך כלל. הביטו באות א' בדוגמא א' בכתב התקן: היא סימטרית, החלק העליון בקשת האות זהה לחלק התחתון שלו. סימטריה יכולה להופיע באותיות תקניות ואף יצירת סימטריה באותיות שאינה נדרשת על פי התקן.

כתב מעוגל (קשתות בכתב). כתב מעוגל נחשב עדין יותר ונעים יותר. למעשה בכתב היד התקני היקף הקשתות עולה באופן משמעותי על היקף הזוויות המופיעות בו.

כתב יד "לא יפה"?!

ולמה הכתב הבא בדרך כלל לא יחשב כ"כתב יפה"?

כתב יד

הכתב השלישי, כתב ג', לא יחשב יפה כי הוא אינו קריא מאוד, היחס בין האותיות המילים והשורות אינו אופטימלי, קשה לאתר סימטריה באותיות וצורת הכתיבה הדומיננטית היא הזוית ולא הקשת המעוגלת. הכותב של כתב ג' איננו אדם המקפיד על אסתטיקה. הוא אינו אוהב קישוטים מיותרים ביחס לעצמו וגם ביחס לאנשים אחרים.

סטנדרט היופי?

שלוש נקודות התייחסות נוספות המעידות שוב כי סטנדרט היופי אינו אחיד:

כתב יד שניכר בו מאמץ רב לעיצוב אותיות הוא בדרך כלל איטי ומאומץ. הוא דומה לאישה המשתדלת להראות יפה מאוד בעזרת שפתון בוהק, הרבה מאוד מיקאפ, ריסים מודבקים וכו'.

כתב יד מקושט יתר על המידה, אשר בו נוספו חלקי אותיות עודפים שאינם נדרשים על פי התקן והם אינם מוסיפים לקריאות הכתב משולים לאישה אשר מתקשטת מאוד: תכשיטים נוצצים רבים הבולטים בגודלם.

כתב יד בו האותיות מקופחות (מינימליסטיות ולא קריאות) משול לאישה שאינה מקפידה כלל על מראה אסתטי. היא לובשת בגדים כי צריך, היא אינה מתאפרת או מתקשטת בתכשיטים, אצלה התוכן חשוב ולא המראה.

מה יפה יותר בעינכם?

לסיכום, היופי הוא בעיני המתבונן.

בעצם, כפי שידוע, כתב היד משקף את מרכיבי האישיות של הכותב. השאלה: איזה כתב יד יפה בעיניך? היא למעשה השאלה: איזה סוג אנשים אתה מעריך? מינימליסטים? ישירים? דייקנים? אסטתיים? או כאלו שאוהבים ליפות את העולם? גרפולוגיה במיטבה.

מעוניין/ת בסדנאות והרצאות בנושא גרפולוגיה וכתב יד? צור קשר או השאר פרטים בטופס משמאל ונחזור אליך בהקדם.

למעבר לנושא פענוח ציורי ילדים

למעבר לנושא גרפולוגיה משפטית

(עדכון אחרון: 17/06/2012)