ישראל אודם

 
שם
דוא"ל
טלפון
נושא
 

 
 

 

גרפולוגיה בלימוד עצמי

פורטל גרפולוגיה מזמין אותך להרשם ולקבל כל שבוע שיעור קצר בגרפולוגיה אל המייל שלך.

שם פרטי
שם משפחה
דואר אלקטרוני *
גרפולוג/ית?
 

   

עפרה שוטלנד, בתו של ישראל אודם, הסכימה לבקשתי לספר על אביה, על אישיותו ועל עבודתו הגרפולוגית, כאבי תורת הפוטנציות הישראלי ועל כך תודתי לה.

קריאה מהנה, גליה בר שלום.

עפרה שוטלנד - על אביה: ישראל אודם

אני זוכרת את אבא מאז ומתמיד כאדם מאד פתוח. איש אופטימי המסתכל תמיד קדימה, מתמודד ומתגבר על הקשיים שחווה לאורך חייו.

בילדותנו עסק אבא בחקלאות. כבוגר מצטיין של ביה"ס מקווה-ישראל, התמחה במטעים, ואהב את עצי הפרי. הוא לא חסך כל מאמץ כדי ליצור לעץ את התנאים הטובים ביותר לגידולו.

אהבתו זו לוותה אותו כל החיים והפכה להיות תחביבו כאשר מרכז הכובד בחייו נע לכוון הגרפולוגיה, עקב השינויים בנסיבות החיים; אבא היה אומר תמיד "שתי אהבות יש לי בחיים: ירוק על חום (העצים) ושחור על לבן (הגרפולוגיה)".

רבים זוכרים את עץ התאנה (ראה תמונה למטה) שגידל ליד ביתו ועיצב אותו ממש כפסל סביבתי. הוא כיוון את צמיחת ענפי העץ בצורה אופקית מסביבו ויצר בכך את התנאים המיטביים להבשלת פירותיו, ואכן העץ שפע פרי!

המתנה היפה ביותר שאבא היה מעניק לנו בבגרותנו הייתה עץ פרי, שהיה נוטע בחצרנו. עם כל עיסוקיו הרציניים והכבדים ידע אבא גם לשחק ולהשתובב עמנו, ואני זוכרת שעות נפלאות של שמחה ומשחקים אתו כילדים, בהנאה מלאה של כולנו.

ישראל אודם

ישראל אודם - בעבודתו. צולם בשנת 1980

_____________________________________________________________________________________

ולפתע, כרעם ביום בהיר, נחת עלינו אסון כבד, מותה של אמנו. אבא, שהיה הוא עצמו יתום מגיל שמונה, נשאר לפתע אלמן עם שלושה ילדים קטנים, אני הבכורה רק בת ארבע.

בגודל כאבו ניסה אבא לתהות על עולמו ולמצוא ניחומים בעולם הנסתר וכך בחיפושיו אחר פשר, הוביל אותו חוש סמוי, שהיה גלום בו מילדות, אל הגרפולוגיה.

אבא רכש ספרות מחו"ל, מכל מה שהתפרסם וניתן היה להשיג, באנגלית ובגרמנית, והחל כאוטודידקט, ללמוד גרפולוגיה. בד בבד מצא את דרכו אל מחנות הצבא הבריטי בארץ והחל לעסוק בהם באבחונים, כך רכש לו גם פרקטיקה מעשית בגרפולוגיה. תוך כדי כך רצה להעביר לקורא העברי את עקרונות הגרפולוגיה הקלאסית וכתב את ספרו "האדם וכתב ידו" ; כבר ב-1941 (יש בידי מסמך) פנה להוצאת ספרים במטרה להוציא לאור את ספרו זה, אך הוא נדחה הלוך ושוב לאורך שנים, והספר ראה אור רק לאחר עשרים שנה, בשנת 1960. אבל מעניין עוד יותר שכבר באותה תקופה הגה אבא את משנתו הייחודית בגרפולוגיה – "תורת הפוטנציות א-ט להישרדות קיומית" שאותה הביא בספרו "כתב-יד ואישיות". בהוצאה לאור של ספרו זה נתקל אבא בקשיי מימון גדולים עוד יותר וכך הצליח הספר לראות אור רק בשנת 1975, לאחר למעלה משלושים שנות מחקר.

את אבא העוסק בכתיבת ספריו בגרפולוגיה אני זוכרת רק מגיל 11 בעין-חרוד; אבא הנוטע, שהועסק בעין-חרוד בענף המטעים, המיר את עבודתו זו לטובת הגרפולוגיה, כשגילה שהוא יכול לעבוד כשומר לילה ב"מחלבת תנובה" ולנצל שעות ספורות בלילה לכתיבה, בין עבודתו במילוי כדי החלב שנועדו להישלח לרחבי הארץ עם בוקר; כך נותרו לו גם שעות היום לכתיבה, לאחר מספר מועט של שעות שינה. במשך שלושים שנה, 365 ימים בשנה, ללא שבתות וחגים הוא התמיד בעבודתו כשומר הלילה בתנובה, כדי לשריין לו את הזמן לכתיבה. הוא היה ממלא גיליונות נייר בכתיבה צפופה בעיפרון, מתרענן מהם ושואב כוחות.

צורך עז דחק בו "כאש בעצמותיו" להנחיל את הידע שלו לרבים. הוא הוריש לנו 14 ספרים וגם מספר מאמרים, העוסקים כולם בנושאים שונים בגרפולוגיה.

ישראל אודם - גרפולוגיה

ישראל אודם - ליד עץ התאנה שבגנו. צולם ב-27.9.1992

_____________________________________________________________________________

אבא חי בצניעות רבה, ממש "חיי רוח", אבל היקר מכל היה - זמנו !!! עליו חס ביותר; "בציפורניים" הוא חצב לו את הזמן לכתיבה. אנשים רבים פנו אליו לבקש את עצתו ואבא נקרע בין הרצון להיענות לפניות אליו לבין הייעוד ששם לעצמו – כתיבת ספרי הגרפולוגיה; אני זוכרת שסיפרתי לו פעם שפונות אלי חברות ורוצות באמצעותי להגיע אליו, ואני שראיתי מקרוב כמה יקר לו הזמן לכתיבה, הייתי דוחה אותן ואומרת להן שאין לו זמן. על כך ענה לי אבא ואמר "אף פעם אל תגידי לא, תעבירי את זה אלי, אולי אותו אדם מאד זקוק לעזרתי, ואז אתפנה אליו".

אבא היה שמח מאד לו היינו, אנחנו ילדיו, הולכים בדרכו, אבל מעולם לא ניסה לכוון את דרכינו, כל אחד מאיתנו ניתב את דרכו.

ממש בשנת חייו האחרונה פנה אלי אבא שאעזור לו בהגהה של ספרו "כתב-יד ופסיכודינמיקה", כשהקריאה כבר קשתה עליו. הרגשתי שאני חייבת למלא את בקשתו זו, ופיניתי לו את כל זמני. כך נחשפתי יותר מקרוב לגרפולוגיה, ולאחר מותו למדתי גרפולוגיה, נבחנתי וקיבלתי הסמכה. בשלב זה ראיתי עצמי כממלאת שליחות ולקחתי על עצמי את המשימה הנכבדה כל כך - לערוך עריכה מחודשת לספרו "כתב-יד ואישיות", והגשמתי בכך את משאלתו העמוקה.

אבא נפטר בגיל של כמעט 90 שנה, כשהוא צלול ורכון על שולחן עבודתו, וכמו שהיה אומר תמיד כשחלה הרעה במצב בריאותו "דווקא עכשיו, בדיוק באמצע". יהי זכרו ברוך.

באהבה – בתו עפרה.

01-2011

למאמרים נוספים בנושא ישראל אודם:

ישראל אודם - רקע
גדולתו של ישראל אודם היא בפיתוח תורת הטיפוסים (א-ט) הגרפו- פסיכולוגית. כל טיפוס נבנה מתוך תואם גרפו- דינמי. רקע על חייו.
הצגת שלוש תיאוריות גרפולוגיות של ישראל אודם
יגאל ורדי במאמר מרתק ומעמיק על תורתו הגרפולוגית של ישראל אודם.

(עדכון אחרון: 08/08/2011)