פרטים שכדאי לציין לגרפולוג

 
שם
דוא"ל
טלפון
נושא
 

 
 

 

גרפולוגיה בלימוד עצמי

פורטל גרפולוגיה מזמין אותך להרשם ולקבל כל שבוע שיעור קצר בגרפולוגיה אל המייל שלך.

שם פרטי
שם משפחה
דואר אלקטרוני *
גרפולוג/ית?
 

   

מהם הפרטים שחשוב לציין לגרפולוג?

גיל, ומין, היד הכותבת, מחלות משמעותיות, פגיעה פיסית או דיסקלציה.

אין צורך להוסיף פרטים נוספים ואף מומלץ לא לצרף קורות חיים, רמת השכלה תמונה או כל פרט נוסף.

אחד מיתרונותיה הגדולים של הגרפלוגיה הוא מתן הערכה על מהות ואיכות מרכיבי האישיות של האדם וזאת מבלי להתבונן בכותב או לדעת עליו כל דבר שיכול ליצור דעה קדומה אצל מנתח כתב היד. כולנו יודעים כי למראה ישנה השפעה ניכרת על התרשמותנו. מומלץ גם להימנע מציון רמת השכלה של הכותב או לפרט מהו הניסיון המקצועי שלו או שלה.

כל הפרטים הנוספים שצויינו הינם חשובים מאוד אך הם נדרשים רק לשלב שלאחר הבדיקה הגרפולוגית. אם לדוגמא מדובר בתהליך קליטה של עובד חדש לארגון, לאחר אבחון הגרפולוג יהיה צורך בנתונים אישיים כדי להתקדם בתהליך הקליטה אשר כולל כלים נוספים כגון ראיונות אישיים, בדיקת ממליצים וכדומה.

גיל ומין הכותב

שני הנתונים הללו חשובים לניתוח כתב היד. דווקא משום שהגרפולוג לא נפגש עם הכותב ואינו מושפע ממראהו. לדוגמא, ישנה משמעות לכתב יד בעל אפיונים של נערה מתבגרת כשמדובר בכותבת בת 50, בדומה למשמעות שיש לכתב בעל אפיונים של אדם זקן כשגילו הכרונולוגי של הכותב הוא 25.

למה זה חשוב?

היות ומדובר בהערכה, שני גורמים אלו הם נקודת מוצא לגרפולוג ומשפרים את רמת הדיוק של האבחון.

האם ניתן להכין חוות הדעת בהעדר שני פרטים אלו?

כן, אך העדר נתונים אלו עלול להקשות על הגרפולוג להעניק הערכה מדוייקת יותר ביחס למקובל בתרבות בת זמננו.

שמאל וימין - היד הכותבת

גרפולוגיה מתבססת על העיקרון כי כתב היד הוא "כתיבה של המוח" (Brains' writing) ולכן אין משמעות אמיתית ליד הכותבת, יד שמאל, יד ימין או אפילו רגל. בכל זאת, גרפולוגים מבקשים לציין את היד הכותבת כדי לדייק במידה הרבה ביותר שניתן בהערכה שהם נותנים.

משמעות היד הכותבת הוא כיצד נוח יותר לכותב לבצע את הכתיבה ולכן בעזרת הידיעה איזו יד כותבת, ימין או שמאל, נוכל להוסיף לניתוח אינדקטור נוסף שמשמעותו רמת המאמץ שהכותב משקיע בכתיבה, כאשר רמת המאמץ יכולה לנוע בין מאמץ קל ועד מאמץ מופרז.

בכל מקרה, ליד הכותבת יש משמעות רק בנוגע לזוית הכתיבה שהוא סימן אחד במערכת סימנים מרובים. כמו שכבר צוין, לעולם אין מסיקים מסקנות מסימן אחד בכתב היד.

מחלות, פגיעה פיסית ודיסקלציה

האם יש עוד פרטים שחשוב לציין לגרפולוג?

כן. דיסלקציה או דיסגרפיה ולהבדיל, פגיעה פיסית ביד הכותבת ומחלות קשות.

חשוב מאוד כי כתב יד שעובר ניתוח יהיה כתב יד שוטף ושהכתיבה בו תהיה חופשית.

כדאי לציין לגרפולוג המנתח את כתב היד על קיומה של דיסלקציה או דיסגרפיה, כדי שהמשמעות המוענקת לטעויות הכתב והכתיב תהיה הולמת ושהגרפולוג יקח בחשבון את הקשיים בתהליכים הקוגנטיביים האופייניים. בנוסף, כדאי לציין את קיומן של מחלות קשות, כדי להימנע ממתן פרשנות לא מתאימה לאדם שחולשתו היא פיסית אשר עלולה למנוע התאמה בתנועות הכתיבה. במקרה שישנה דיסלקציה או דיסגרפיה וכדומה, כדאי להעזר בניתוח כתב היד בנסיונם וכישורם של מומחים בתחום, כגון הגרפולוגית דפנה ילון שהיא גרפולוגית מומחית אשר התמחתה באבחון קשיים אלו.

© כל הזכויות שמורות לגליה בר שלום

___

למעבר למאמר העוסק בבחירת גרפולוגים לפי נושא התמחותם

לטיפים להגשת כתב יד לגרפולוג

(עדכון אחרון: 16/11/2011)