מחקר אקדמי תומך גרפולוגיה - פרופיל החודש

 
שם
דוא"ל
טלפון
נושא
 

 
 

 

גרפולוגיה בלימוד עצמי

פורטל גרפולוגיה מזמין אותך להרשם ולקבל כל שבוע שיעור קצר בגרפולוגיה אל המייל שלך.

שם פרטי
שם משפחה
דואר אלקטרוני *
גרפולוג/ית?
 

   

מי אמר שאין מחקרים אקדמים התומכים בגרפולוגיה ככלי אבחוני?

מחקר "העברה בין-דורית של שליטה עצמית ואמפתיה שנבדקו בעזרת שאלונים ואבחון כתבי יד" / מגישה: רויטל קינן - בהנחיית ד"ר מירי שרף, הוגשה באוניברסיטת חיפה, הפקולטה לחינוך.

**חשיבות עבודת המחקר לשדה הגרפולוגי היא בניסיון להעלות את המודעות לעוצמתו של האבחון הגרפולוגי וכן ניסיון לתקף אותו אל מול שאלוני אישיות בעלי תוקף אקדמי.

השערות המחקר

השערות המחקר נבחנו באמצעות שאלונים בדיווח עצמי ואבחון כתבי ידם של הנבדקים. כמו כן, נבדקו הקשרים בין המשתנים שנמדדו באמצעות השאלונים ובאמצעות הניתוח הגרפולוגי.

העיסוק באבחון הגרפולוגי שזור כחוט השני לאורך העבודה כולה. בעבודה עולים נתונים מעניינים, חלקם מאתגרים, המחייבים בדיקה נוספת, ובחלקם מעודדים, כגון: "נמצאו קשרים בין תוצאות שאלוני המחקר, אצל הנערים, לבין תוצאות האבחונים הגרפולוגיים. קשרים אלה, שנמצאו בין סימני הכתב השונים, לבין מימדי שליטה עצמית ואמפתיה בשאלונים נותנים תוקף ומצביעים, למעשה, על קיומו של סינדרום גרפולוגי.

רויטל קינן

צילום: רעות רדרס אוחנה

הממצאים

כך נמצא במחקר זה, כי סינדרום לשליטה עצמית בכתב היד כולל: אחידות בצורת הכתב, צורת כתב חיובית, קו דק-בינוני, תנועת כתב מבוקרת וקצב מעוגל. כמו כן, נמצא תיקוף למספר סימנים גראפיים, היוצרים סינדרום של נטילת פרספקטיבה (אחד ממימדי האמפתיה) בכתב היד. סינדרום זה כולל: אחידות בצורת הכתב (תנודיות קלה), מרווח תקין בין שורות, לחץ כתב שטפי וסדיר, קו דק-בינוני וקריאות כתב טובה.

רויטל קינן מסכמת כי מבחינתה עבודה זו היא בבחינת "קצה קצהו של קרחון" ונדרשת עבודה רבה על מנת להגיע למחקרים שיקדמו את תוקפו האקדמי של הכלי המופלא איתו אנו עובדים – ה ג ר פ ו ל ו ג י ה .

ציון לשבח למחקר

עבודת המחקר זכתה לציון גבוה ולביקורות חיוביות. ציטוט מתוך המשוב:

..." רויטל קינן עשתה עבודה יפה בתכנון המחקר ובביצועו. היא לא הסתפקה בשאלונים אלא הוסיפה מדידה גרפולוגית שדי נדירה בהקשרים אלה. היא מתארת באופן מקיף את הרקע המחקרי והתיאורטי לעבודתה ומציגה בצורה ברורה את שיטת עבודתה, ממצאיה ומסקנותיה... לפנינו תזה מעניינת וטובה ובהחלט ראויה לשבח".

..."הניסיון לבחון העברה בין-דורית של שליטה עצמית ואמפתיה גם באמצעות גרפולוגיה חדשני ועשוי לסייע בתיקוף או בצמצום השימוש הנפוץ שנעשה בכלים אלו בחיי היום-יום".

את עבודת המחקר בשלמותה ניתן יהיה להשיג בספרית אוניברסיטת חיפה החל מאוגוסט 2013.

רויטל קינן

למידע נוסף על רויטל קינן

פרופילים חודשיים נוספים שהתפרסמו בפורטל גרפולוגיה:

**חנה קורן

**רומה אבישי

**רונית גורדין

**ספרה החדש של אורנה ברמן חצרוני: "כתב. כותב. כתוב."

**לכתוב את עצמך מחדש ספרו של עופר בן חורין

**הציור כראי הנפש ספרו של משה רז

**האישיות הקולאזית ספרו של יגאל ורדי

(עדכון אחרון: 30/04/2013)