גרפולוגיה וגיוס עובדים

 
שם
דוא"ל
טלפון
נושא
 

 
 

 

גרפולוגיה בלימוד עצמי

פורטל גרפולוגיה מזמין אותך להרשם ולקבל כל שבוע שיעור קצר בגרפולוגיה אל המייל שלך.

שם פרטי
שם משפחה
דואר אלקטרוני *
גרפולוג/ית?
 

   

לאורך שנים רבות אני מסייעת לארגונים לגייס את העובדים המתאימים להם ביותר. אני מובילה תהליכי גיוס עובדים על כל שלביהם, כולל אבחון גרפולוגי, ככלי תומך. כשמנהלים אומרים לי שהאבחון הגפולוגי עוזר להם לקבל החלטה נכונה בתהליך הגיוס, אני תמיד מסבירה מהם היתרונות ומהן המגבלות של הגרפולוגיה כללי עזר.

איך אבחון גרפולוגי מסייע למנהלים בתהליכי גיוס עובדים?

אבחון גרפולוגי הוא כלי עזר, המעניק חוות דעת נוספת בדרך לקליטת העובדים המתאימים ביותר.
אבחון גרפולוגי אינו מחליף קבלת החלטה כוללת לגבי קליטת המועמדים אלא תומך במועמדים המתאימים ביותר ובדרך כלל מציג כישורים נוספים של האדם אותו רוצים לקלוט אשר אותן לא ניתן לאבחן בראיון אישי.

אומרים שהגרפולוגיה אינה תקפה באופן מדעי איך גרפולוגים מצליחים לדייק באבחונים שלהם?

הנושא המדעי נמצא במחלוקת. חקר הגרפולוגיה, כמו חקר הפסיכולוגיה בראשית דרכו נתקל בעידוד מצד אחד וגם בהתנגדויות מן הצד השני. אפשר לומר כי כרגע הוא מדע בראשיתו והוא עדיין לא הוכח בוודאות.
אני חייבת לציין כי הקושי בהשגת אבחון הערכתי מדוייק תלוי בגורמים נוספים עליהם אין אפשר לוותר: תנאים פיסיים נאותים של כתיבה, כתיבת טקטס טבעי ולא העתקה, כתיבה בשפת אם וכו'.
בנוסף, חשוב מאוד שהגרפולוג יהיה מוסמך האגודה לגרפולוגיה מדעית (כלומר למד לימודי גרפולוגיה מקצועיים במשך 3 שנים, עבר סטאג', עבר מבחני הסמכה בהצלחה והוא בעל רקע בלימודי פסיכולוגיה).

מה גרפולוג צריך לדעת לפני שהוא ממליץ על מועמד לתפקיד?

גרפולוג יכול לתאר התנהלות של עובד כלשהו בלי קשר לתפקיד, אך מפני שהתאמתו של העובד לתפקיד קשורה לעשרות רבות של אלמנטים לבדיקה, חשוב כי הגרפולוג יכיר התפקיד המדובר.

מניסיוני בעבודה מול ארגונים שונים, חשוב מאוד להבין לא רק את תאור התפקיד אלא להבין גם מהי התרבות הארגונית הנהוגה באותו ארגון וכן, להכיר את האישיות של המנהל הישיר בתפקיד ו/או הכפיפים אותם המועמד צריך לנהל.

כשמדובר באבחון של מועמדים המיועדים לתפקידי ניהול, חשוב מאוד לבחון התאמה של המנהל בראיה אסטרטגית של הארגון, לדוגמא, האם מנהל הכספים החדש אמור לערוך שינוי במחלקת הכספים אותה הוא אמור לנהל, או האם הארגון זקוק למנהל כספים אשר ישמר את הקיים ולא יערוך כל שינוי בחלקת הכספים?

אבחון האדם הוא עניין מורכב

כן, לאבחן כישורים ויכולות של אדם זוהי משימה מורכבת מאוד. קודם כל, מפני שתהליכי החשיבה וקבלת החלטות של אנשים רבים היא מורכבת מאוד. לכן, הצגתה מורכבת אף היא. חשוב לזכור, כי חוות דעת של אבחון גרפולוגי הינה הערכה ויש להוסיף אותה למגוון שיקולים (כגון ראיון אישי, ממליצים, וכו') בדרך לקבלת החלטות איכותית בתהליכי גיוס עובדים.
____________________________
להמשך קריאה בנושא גיוס עובדים פורטל ארגון-הקלק/י: גיוס עובדים

 

(עדכון אחרון: 29/10/2016)