כתב יד מקורי או סרוק

 
שם
דוא"ל
טלפון
נושא
 

 
 

 

גרפולוגיה בלימוד עצמי

פורטל גרפולוגיה מזמין אותך להרשם ולקבל כל שבוע שיעור קצר בגרפולוגיה אל המייל שלך.

שם פרטי
שם משפחה
דואר אלקטרוני *
גרפולוג/ית?
 

   

בימים שבהם הטכנולוגיה היא חלק בלתי נפרד מצורת החשיבה והעבודה שלנו, עולה השאלה, האם גרפולוגים נדרשים לאבחון בכתב היד המקורי או שהם יכולים לאבחן כתב יד שנשלח בסריקה (או בפקס איכותי לצורך העניין)?

התשובה הבסיסית לשאלה זו היא כי רצוי מאוד שגרפולוג יבחן כתב יד מקורי לצורך אבחון גרפולוגי. יחד עם זאת איכות סריקת כתבי היד עלתה כל כך בתקופה האחרונה שהיא מאפשרת לגרפולוגים לקבל את המידע הנדרש להם מתוך כתבי יד סרוקים, כמעט כמו בכתב יד מקורי.

ההסבר (באדיבות יגאל ורדי, הגרפולוג הותיק) יתייחס לכך שהגרפולוגיה מתבססת על אינפורמציה מתחום הלחץ, התנועה, עיצוב האותיות והארגון, נבחן כל תחום. הארגון עובר בצורה מלאה דרך סריקה או דרך פקס. עיצוב האותיות עובר בצורה מלאה דרך סריקה של כתב היד.

לחץ עובי הקו עובר בסריקה, כך גם לגבי דפנות הקו, רמת השיפודיות, עוצמת הדיו בין כתב לחוץ לבין כתב נירפה. כלומר,למעלה מ-90% מן האינפורמציה הכתיבתית עובר דרך סריקה איכותית של כתב יד. לכן, לדעתנו, גרפולוגים יכולים לבצע את האבחון הגרפולוגי שלא מן המקור ברמת תקפות גבוהה.

כלומר, רצוי לבחון כתב יד מקורי, אך בעידן המודרני של היום גם סריקה איכותית של הכתב היא דרך טובה לאבחן כתב יד. מה חשוב באמת? הכשרה מקצועית רשמית, ניסיון מוכח ומבוקר על ידי גרפולוגים איכותים וחברות באגודה גרפולוגית איכותית שמטרתה לפקח על איכותי האבחונים ועל רמת האתיקה של הגרפולוגים החברים בה.

בחזרה לנושא: גיוס ומיון עובדים

מעבר למאמר: גרפולוגיה בעידן המחשב

(עדכון אחרון: 09/08/2013)